Wycieczka do Gniewu

16 września 2017 r. młodzież z rodzicami wyruszyła na wycieczkę na trasie Gdańsk – Gniew – Pelplin.

Po przyjeździe do Gniewu zwiedziliśmy Zamek, potężną gotycką twierdzę rycerzy – mnichów, siedzibę królów, hetmanów i starostów, słynący z turniejów rycerskich, zaciętych bitew.

Między innymi zwiedziliśmy Zamkową izbę tortur – zlokalizowaną w piwnicach północnego skrzydła Zamku Gniewskiego. Jest to wystawa dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdą się tu, takie machiny jak: Gilotyna, Knebel, Fotel Czarownic, Zgniatacz kciuków, Trzewik Malezyjski, Madejowe łoże – Łoże sprawiedliwości, Maska hańby, Córka śmieciarza – Bocian, Kołyska Judasza, Osioł Hiszpański, Zgniatacz głowy.

Po przyjeździe do Pelplina zjedliśmy obiad, a potem udaliśmy się na zwiedzanie Pelplińskiej Katedry Wniebowzięcia NMP – gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru Cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. Z dawnego zespołu klasztornego zachowała się katedra oraz część zabudowań zakonnych skupionych wokół czworobocznego wirydarza. Katedra jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po kościele mariackim w Gdańsku). Posiada bogaty wystrój z XV-XVIII wieku, m.in. monumentalny, 25-metrowy ołtarz główny, liczne ołtarze boczne, zespół stalli, ambonę, organy boczne. Wysłuchaliśmy tam również koncertu muzyki organowej.

Następnie przeszliśmy do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, posiadającego w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej (Madonny szafkowe, poliptyk toruński). Znajduje się tu jedyny w kraju egzemplarz Biblii Gutenberga oraz zbiory szat, naczyń i relikwiarzy liturgicznych.

Wycieczkę sfinansowaliśmy w całości z pieniędzy naszego Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *