Sprawozdanie z warsztatów psychologiczno – żywieniowych „Akademia Fenyloketonurii”

17 listopada 2012 r. w  Sopocie w  Pensjonacie Zatoka spotkaliśmy się na warsztatach psychologicznych i żywieniowych. Program warsztatów był bardzo ciekawy i bogaty.

Na wstępie dr Joanna Jagłowska omówiła ważny problem dla pacjentów z fenyloketonurią – planowanie rodziny. Dzięki współpracy z lekarzami w ostatnim czasie w rodzinach z fenyloketonurią przyszły na świat zdrowe dzieci. Następnie dietetyk mgr Justyna Drabik omówiła zasady i celowość prowadzenia dzienniczka dietetycznego. W trakcie prezentacji przedstawiła przykłady prawidłowo prowadzonych dzienniczków przez rodziców małych dzieci oraz samodzielnie przygotowanych przez młodzież.

Wykład psycholog Emilii Suszka Jak mówić o chorobie był wstępem do osobistych opowieści rodziców (Panie –  Justyna Justka, Monika Słupska, Bogusława Krysiak) o życiu w rodzinie z dzieckiem przewlekle chorym. Te relacje były bardzo wzruszające i pokazały, jak bardzo rodzice zaangażowani są w walkę o rozwój swoich dzieci mimo wielu trudności, z którymi borykali się szczególnie rodzice starszych dzieci.

Z kolei Marysia Słupska i Justyna Socha przedstawiły sprawozdanie z Europejskiej Konferencji PKU, która w tym roku odbyła się w Liverpool w Anglii. Bardzo ciekawie omówiły swoje spostrzeżenia z tej konferencji, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Podczas przerwy odbyła się degustacja potraw przygotowanych na konkurs kulinarny.Niestety w tym roku udział w konkursie wzięły tylko 2 osoby i one zwyciężyły. Nagrody w konkursie ufundowała Firma Milupa. Po przerwie obyły się warsztaty psychologiczne dla młodzieży – Poczucie własnej wartości oraz dla rodziców – Jak radzić sobie z chorobą? Po obiedzie rozpoczęła się część kulinarna warsztatów, którą przygotowały i poprowadziły Panie z Firmy Milupa – Aneta Paluch i Renata Wasek. Młodzież pod ich kierunkiem przygotowała dania, które następnie skonsumowane były podczas kolacji. Były to pyszne pasty (szpinakowa i warzywna) oraz zapiekanka makaronowa z brokułami.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali paczki od Stowarzyszenia oraz od Firm Milupa i SHS.

Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom – Firmom – Argo, Milupa i SHS za udzielenie nam pomocy przy organizacji tych warsztatów oraz za darowiznę pieniężną i paczki dla dzieci. Jak widać z relacji z warsztatów, program był bardzo różnorodny, ale interesujący i liczę, że każdy z uczestników usłyszał lub przeżył cos ważnego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *